Bildhuggarens dotter

by Abbé Brémond Ensemble

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.

about

FRIENDS, LISTEN OR DOWNLOAD OUR MUSIC ONLY FOR FREE (just enter zero as the price).
MILÍ, POSLOUCHEJTE A STAHUJTE NAŠI HUDBU ZDARMA (jako cenu uveďte nulu).

Abbé Brémond Ensemble
BILDHUGGARENS DOTTER
Hommage à Tove Jansson

Bildhuggarens dotter is one of the most recent experiments of our ensemble to examine and interpret the woman soul, namely on the example of the original prose by Tove Jansson, great Finnish authoress. We chose this work for its sensitive and concerned insight into the envolving personality - in the relation with the environment overhanged physical reality and its human inhabitants with the presence of dreams, phantasies and imagination.
In 2004 we recorded two free improvisations. Voices, book and text became something similar to classical musical instruments (without losing its original meaning). Vocalists were browsing in the book and finding marked passages and reading them and musicians were behaving to them.
The main aim of project was to reach an impressive image of childly perceived North, support and evolve the boisterous imagination and arouse impression of fragmentary dream fulled of strange connections and pictures in the audience.

We gratefully thank to Sophia Jansson from The Estate of Tove Jansson for permission to costless diffusion of our recordings on the words by Tove Jansson.

*
Bildhuggarens dotter je jedním z nejranějších pokusů souboru zkoumat a interpretovat ženskou duši, a to na příkladu jedinečné prózy finské spisovatelky Tove Jansson. Vybrali jsme si ji a její dílo pro jeho vnímavé a zaujaté nahlížení do rozvíjející se osobnosti - ve vztahu k životnímu prostředí a společenství neomezenému na hmotnou skutečnost a její lidské obyvatele, ale spolutvořeného sny, fantazií a představivostí.
V roce 2004 jsme nahráli dvě volné improvizace, při nichž se hudebním nástrojem staly vedle klasických i netradičních instrumentů i hlasy a text (aniž by přinejmenším pro českého posluchače ztratily svůj původní, sdělný smysl), a to včetně knihy samé, z níž vokalistky četly vybrané pasáže. V knize byly na různých místech zatrženy určité, záměrně zvolené věty či pasáže, které vokalistky během performance nacházely a v okamžicích, které považovaly za vhodné, četly, a to buď samostatně, nebo společně, a hudebníci na ně svou hrou reagovali.
Hlavním cílem projektu bylo dostát impresivního obrazu dětsky vnímaného Severu, podpořit a rozvinout nespoutanou obraznost a – zejména při živém vystoupení – vyvolat v posluchačích dojem fragmentárního snu, plného zvláštních spojitostí a obrazů.

Za svolení k bezplatnému šíření našich nahrávek na slova Tove Jansson vděčně děkujeme Sophii Jansson z The Estate of Tove Jansson.

* * *
information about ensemble:
christiania.cz/ears-wind-records/autori/abbe-bremond-ensemble

rateyourmusic.com/artist/abbe_bremond_ensemble
bremond@centrum.cz
* * *

credits

released November 29, 2015

Words: passages from the book Bildhuggarens dotter (1968) by Tove Jansson, in translation by Naďa Bilincová (Jansson, Tove: Dcera sochaře. Praha, Argo 2002)

A 1 – 10 Bildhuggarens dotter I.
B 11 – 21 Bildhuggarens dotter II.

Both improvisations were divided in ten tracks for more comfortable hearing and it has no other denotation.

Abbé Brémond Ensemble:
Ká – acoustic guitar (A, B)
Roman Kolliner – flute (A, B), percussions (A, B), violin (B)
Macho – voice (A, B)
Feris – voice (A, B)

Bildhuggarens dotter I. is studio improvisation performed in the garden house in Kocourova ulice (Cat's street) on Břevnov, Prague 5th May 2004.
Bildhuggarens dotter II. is recording of concert in Tchořovice 29th October 2004.

***

slova: úryvky z knihy Tove Jansson Bildhuggarens dotter (1968) v překladu Nadi Bilincové (Jansson, Tove: Dcera sochaře. Praha, Argo 2002)

A 1 – 10 Bildhuggarens dotter I.
B 11 – 21 Bildhuggarens dotter II.

Obě improvizace byly rozděleny do deseti stop výlučně pro pohodlnější poslech.

Ká – kytara (A, B)
Roman Kolliner – příčná flétna (A, B), drobné rytmické nástroje (A, B), housle (B)
Macho – hlas (A, B)
Feris – hlas (A, B)

Bildhuggarens dotter I. je studiovou improvizací, uskutečněnou v zahradním domku v Kocourově ulici na Břevnově 5. května 2004.
Bildhuggarens dotter II. je záznamem živé improvizace na setkání v Tchořovicích u Blatné 29. října 2004.

tags

license

all rights reserved

about

Recordings On the Road Czech Republic

Collective publishing project of a few kindred musicians, flowing outside (on periphery or in underground) the Czech music happening and mostly devoted themselves to alternative rock or avantgarde music. Stylistically diverse is united by a similar attitude to music perceived not as a medium, but as the way, autonomous and eminently participating on our lifes, on our road. ... more

contact / help

Contact Recordings On the Road

Streaming and
Download help